logolink
ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY

tlačítko zpět
chmel

Díl 1. - Bluegrassová jednička COP


08.06.2005


Po usilovném několika měsíčním jednání s muzikanty, jsem dokončil program country scény dočesné 2005. Každý týden vám představím jednoho z účinkujících na této scéně. Seriál začínám bluegrassovou jedničkou, která vystoupí v pátek 2.9.2005 od 19,00.

COP – co se vám vybaví, když přečtete tato tři písmenka pohromadě? Někomu zajisté lidový účes, angličtinářům překlad, který znamená policista a příznivci hudebního žánru označovaného jako Folk & Country se zajisté vybaví populární bluegrassová skupina z Plzně v čele s Míšou Leichtem. A právě hudební skupina COP je největší hvězdou páteční country scény ŽATECKÉ DOČESNÉ 2005.

Skupina vznikla v roce 1978 a hned od počátku své existence slavil četné úspěchy. V roce 1980 vyhrála v té době nejprestižnější cenu PORTA a v roce 1981 si úspěch zopakovala. V letech 1982 – 1983 většina členů kapely emigrovala do USA a Kanady. Z celé sestavy zůstal pouze Míša Leicht, který má hlavní zásluhu na vzkříšení souboru. Do zlomového roku 1989 objíždí skupina bluegrassové přehlídky a koncerty. V roce 1991 přichází na svět první copácké album a do dnešního dne jich má na svém kontě již osm.

Skupina COP se díky svojí poularitě stala pravidelným hostem všech významných hudebních přehlídek v naší republice. Dnes si již prakticky nikdo nedokáže představit Zahradu (nejprestižnější festival folkové a country hudby), Portu (velmi známý festival s dlouhou tradicí), Jamboree (nejstarší bluegrassový festival v Evropě), Struny na ulici a další bez přítomnosti COPu. COP je velmi populární i v zahraničí, o čemž svědčí pravidelné návštěvy Velké Británie, Slovenska, i dalších zemí zbytku světa. V roce 2002 COP získal „Anděla“ trofej České hudební akademie (obdoba Grammy) za oblast Folk & Country.

Skupinou COP prošlo za dobu její existence řada skvělých hudebníků a výjimečných osobností. V roce 2000 se sestava ustálila na současném složení: Míša Leicht (kytara), Jirka Vopava (mandolína), Petr Sláma (dobro), Jarda Štěrba (housle), Zdeněk Fík (baskytara) a Martin Fridrich (banjo).

Pokud máte zájem o vystoupení této skvělé hudební skupiny, přijeďte na jejich vystoupení 2.9.2005 od 19,00 hod na country scénu do Žatce. Více informací o skupině naleznete na www.copmusic.cz, odkud jsem čerpal podklady i pro tento článek.