logolink
ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY

tlačítko zpět
chmel

Na Fešáky !


01.04.2005


Fešáci Fanouškům country asi netřeba vysvětlovat pojem Fešáci, ale jistě i country laikům něco probleskne ve spojení Fešáků s Michalem Tučným nebo Petrem Novotným. Když už ne přímo country,tak třeba humor nebo legrace kterou sebou vozívali. Všechno to začalo v roce 1967 kdy tři mladí muži založili bluegrassovou skupinu Greenees.

     Pidlikali tak dobře, že si o rok později vybojovali druhé místo na Portě a o další rok později už se ocitli na výběru živých nahrávek z porty. To už byli posíleni o baryton Jindřicha Šťáhlavského ( později se proslavil hitem Jaro ) a změnili si jméno na Bluegrass hoppers ( bluegrassové kobylky ). Získali pravidelnou scénu k vystupování v Ústeckém Kladivadle ( pozdější Činoherní klub ). Ne že by to všechno šlo dál jako po másle ale šlo to. V pátém roce své existence ( 1972 ) vydali u Pantonu dokonce svůj první singl. Nejslavnější období skupiny nastalo po roce 1974 kdy k nim z Greenhorns přešli Michal Tučný, Petr Novotný a Tomáš Linka. Jako mnoho jiných skupin na počátku normalizace nesměli používat anglický název kapely a tak se z nich stali Fešáci. Postupně upustili od bluegrassu a začali hrát melodičtější věci ( Jaro, Paní má se má ) a modernější country. Nezůstalo ovšem jen u country. Pustili se i do Beatles ( Let it be ), Rolling Stones ( Klokan s tyčí - Dear doktor ) 20 let před Františkem Nedvědem objevili kanadského písničkáře Gordona Lightfoota ( Vím co ti schází - Rainy Day people ). Jejich představení nebyla zdaleka jen hudební záležitostí byl to jakési humorně komponované hudební pořady. Postupně jim začaly vycházet další desky a to singly a elpíčka. V souvislosti se slovem „elpíčko“ se vybavuje verš z  vizionářské písně Michal Tučného „Prodavač“ z dob jeho působení u Fešáků…. „a dětem líčí babička jak vypadala elpíčka“. V roce 1980 se jim podařilo dostat se na turné po USA, vyšlo jim třetí LP a za sólovou kariérou odešel Michal Tučný, jehož následoval Tomáš Linka. Skupina tím sice ztratila pěvecké osobnosti a výtečného harmonikáře, ale jako byli před nimi, byli i po nich. Jejich komická sekce byla  v roce 1982 posílena mladými komiky Náhlovským a Mladým. Druhý z nich později převzal baskytaru. V roce 1984 jim ještě stačilo vyjít LP  po němž následovalo sedm hladových let co se vydávání týče. Další LP vydali až v produkci Petra Novotného r.1991. Při oslavě dvacátého výročí skupiny vyprodali Lucernu. V průběhu devadesátých let postupně vycházeli reedice všech jejich tzv. černých počinů.

    To byl jen krátký pohled do vzdálenější historie skupiny  která se dožívá letos již  38let. Vydávali a hráli dál i v letech devadesátých  a hrají stále. Poslední velkou akcí Fešáků byl opožděný koncert k jejich pětatřicetinám v loňském roce. Skupinou za ta léta prošla řada osobností české hudby a šoubyznysu. Z každé generace ve skupině něco zůstalo, minimálně v repertoáru. Michal Tučný s nimi zpívat už nemůže Petr Novotný a jeho komici mají jiné starosti ale muzika, muzikanti a písničky zůstavají.

Neseďte doma.

 

Pojďte do divadla. Na Fešáky!

 


Jirka Navrátil