logolink
ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY

tlačítko zpět
chmel

Díl 5. - Vabank Unit


28.06.2005


Vabank Unit je česká hudební skupina reprezentující žánrové zaměření bluegrass. Skupina vznikla v roce 1988 a za dobu své existence prošla celou řadou personálních změn, které vždy výrazně ovlivnily celkový zvuk kapely i výběr repertoáru.

    Vabank Unit je dnes řazen mezi uznávané špičkové kapely hrající moderní bluegrass nejen u nás, ale i v řadě států Evropy. Téměř polovinu současného koncertního repertoáru tvoří původní česky i anglicky zpívané skladby. Skupina vystupuje převážně na různých festivalech a v klubech v České republice  a občas v zahraničí. Za zmínku stojí vystupování v Německu, Švýcarsku, Slovensku a rovněž dvě velmi úspěšná turné v Anglii a Irsku, kde skupina měla dokonce tu ojedinělou příležitost vystupovat přímo v živém vysílání ze studia rozhlasové stanice v Corku. „Občas se povede domluvit nějaká presentace i v našich médiích - jak rozhlasových, tak televizních. Nahrávky skupiny pravidelně vysílá rozhlasová stanice Country Radio i mnoho dalších.“ Dodává Jarda Teska, basový kytarista skupiny.

Vabank Unit 

     Současnou sestavu skupiny Vabank Unit tvoří tato čtveřice muzikant Marek Mikuláš

( kytara ), Jan Bíba ( mandolina ), housle, Jiří Klement ( banjo ), Jaroslav Teska  ( basová kytara a elektrický kontrabas ). Skupinou Vabank Unit za dobu své existence prošla kromě členů současné sestavy řada výborných muzikantů.  Byli to zejména: houslista Mirek Roček (Katalog, Fešáci, Greenhorns,  Přímá linka, BlueGround) a banjista Martin Fridrich (Chléb chudých, Katalog, COP).

   Na původním repertoáru skupiny se významně projevila i spolupráce s řadou významných autorů, zejména Petr Kůs, Petr Vacek, Ivo Drbohlav, Zdeněk Gause a mnozí další.

Skupina Vabank Unit nahrála a vydala zatím celkem čtyři dlouhohrající CD a jeden maxisingl. V roce 1991 získala skupina vítězství na prestižním festivalu Porta, pravidelně se umísťuje na čelních pozicích v anketě České bluegrassové asociace v různých kategoriích, zejména instrumentální skupina roku, skupina roku a přední pozice individuálních anket získávají i jednotliví členové. Dvě vydaná CD byla oceněna titulem deska roku. Velmi příznivé kritiky o skupině byly publikovány v prestižním americkém časopise Bluegrass Unlimited.

Vystoupení skupiny Vabank Unit v současné době je řazeno v dramaturgických plánech řady bluegrassových festivalů mezi absolutní vrcholy programů.

Další info: http://www.vabank-unit.cz/