logolink
ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY

tlačítko zpět
chmel

AG Flek slaví 30let koncertování


20.11.2007


Ag Flek - foto archiv O české folkové scéně se poslední dobou příliš nemluví a folk se ani se v běžně dostupných mediích až na pár vyjímek (např. Nohavica, Redl, Radůza..) nevysílá. Média zajímá maximálně válka slov mezi dvěma folkovými veličinami.

Naštěstí pořadatelé z Městského divadla v Žatci mají dobré informace a vkus a pozvali legendu mezi českými folkovými kapelami: AG Flek. 30 let poté co byla založena ve Zlíně a čtvrt století poté co nahrála svou první desku.
V Žatci patrně poprvé zahrají AG Fleci 6. 12. od 19:30 v Městském divadle. Právě u příležitosti 30. výročí se dali dohromady zakládající členové a příležitostně koncertují na českých, nejen folkových, pódiích. V repertoáru mají samozřejmě písničky z celého období své hudební dráhy, včetně těch z jejich první dosud nepřekonané desky z roku 1983.

Skupinu založili ve Zlíně v roce 1977 Ivo Viktorín, Karel Šobáň, Karel Markytán a zpěvačka Blanka Táborská. Hned v následujícím roce získali autorskou Portu a poté i dvě interpretační, což bylo v široké konkurenci folkových a trampských kapel a autorů dost obtížné.
Přesto čekali až do roku 1983 než jim vyšla jejich první LP deska. Nabídla všechno co se dá od desky očekávat. Vynikající hudbu, texty, aranže a v první řadě zpěv Blanky Táborské. Chvály nebylo dlouho konce a ještě dnes je její poslech malým zázrakem. Rok poté opustila skupinu Blanka Táborská. Poté skupina rok nekoncertovala a v mezičase pomáhala v nahrávání premiérového LP Wabi Daňkovi. Ne náhodu ve studiu Ivo Viktorína.
Po roční odmlce přišel do skupiny Vlasta Redl jako elektrický kytarista a skupina na tehdejší poměry přitvrdila. Mnohé Redlovy pecky pocházejí právě z období hraní s AG Flekem. Například Dohrála hudba, titulní píseň z dlouhohrající desky vydané v roce1989.
Do AG Fleku muzikanti přicházeli a odcházeli odešel načas i Ivo Viktorín a přišla celá sekce budoucí skupiny Buty v čele s Radkem Pastrňákem.
V roce1996 se do skupiny vrátili všichni zakládající členové a skupina začala častěji vystupovat. Své sólové projekty si zrealizovali Markytán i Viktorín a písně z nich zazní na koncertě skupiny, která se opět spojila aby oslavila své kulaté výročí.
I když zazní jen zlomek z tvorby AG Fleku a jeho autorů i tak se budeme mít na co těšit. A protože bude zrovna čerta a Mikuláše, není pochyb o tom, že nás čeká čertovsky dobrá hudba a andělský hlas Blanky Táborské.

Jiří Navrátil