logolink
ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY

tlačítko zpět
chmel

Čechomor - elektrický folkoreček s bicíma


03.08.2009


Čechomor - ilustrační foto Páteční Večery na dočesné bývají už pár let jakýmsi bonbónkem. Letos tomu nebude jinak. Hlavním tahákem pátečního večera a událostí Dočesné bude koncert skupiny Čechomor v doprovodu zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů pod vedením dirigenta Romana Válka. Ve stejné sestavě jste je mohli vidět v televizi na akci Sportovec roku letos v lednu. Tentokrát sestavu obohatí i zpěvačka.

Čechomor vystupoval již v roce 1988 pod jménem Českomoravská nezávislá hudební společnost, když hrával na ukázkách starých řemesel v tehdejším Parku kultury o a oddechu, dnešním Výstavišti. Kapelu založili František Černý a Jiří Břenek (+1996). Sestava tehdy byla skromná: kytara, housle, harmonika a zase housle a za vším lze hledat chuť zahrát si lidovou písničku trochu jinak. Postupem času si skupina zkracoval jméno a přitvrzovala zvuk. S názvoslovím Čechomoru a jeho diskografi to tudíž není vůbec jednoduché. Z původního názvu se nejprve vytratilo slůvku nezávislá. Pod zkráceným názvem vyšly skupině dvě desky Mezi Horami a Čechomor. Mezi muzikanty se jim říkalo zkráceně „Čechomor“ a nakonec se tak i definitivně přejmenovali. V polovině devadesátých začala skupina pozvolna přecházet z akustické do elektrické podoby.

Skupinu přijali za svou i posluchači, točily a prodávaly se desky a muzikanti byli na roztrhání. Velký překvapením bylo album Proměny natočené ve spolupráci s hudebníkem a dirigentem Jazz Colemanem a symfonickým orchestrem. Dalším neotřelým počinem byla spolupráce s režisérem Petrem Zelenkou na filmu Rok Ďábla. Jedním z dalších zajímavých počinů Čechomoru bylo vlakové turné v roce 2006. Vše co potřebovali k hraní bydlení a přežívání si vezli sebou a koncerty se odehrávaly přímo na nádražích.

Že má Čechomor pořád čím překvapit, toho je důkazem jejich poslední loňské album Pověsti moravských hradů a zámků, kde Čechomor hraje a herec Miroslav Vladyka vypravuje. Při vysvětlování tohoto spojení vyšlo najevo, že se kapela i herec potkali na projektu Pomocné tlapky což je organizace zajištující výcvik pomocných psů pro zdravotně postižené. Nakonec není vyloučeno ani to že to byl právě Čechomor který inspiroval Marka Ebena k písničce v níž se zpívá nejvíc mne ten folkoreček dojímá když se hraje elektricky s bicíma. Pravda se symfoňákem elektrikou a bicími už to není ten pravý ořechový folklóroček ale poslouchat se to dá…

P. S. Aby to Čechům nebylo líto letos vyšlo i album věnované pověstem českým kde mluvené slovo obstarává Barbora Hrzánová.

Koncert, který nám připomene projekt s názvem Proměny začne na žateckém náměstí již 4. Září od 21:00 hod.  Více informací si pak můžete najít na www.docesna.cz.

Jiří Navrátil