logolink
ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY

tlačítko zpět
chmel

Ebenové a Etc a Chlebíčky


10.03.2009


Bratři Ebenové - foto 1.DFK ŽATEC Od začátku divadelní sezóny 2008/9 jsme měli v rámci hudebních večerů možnost slyšet v žateckém městském divadle, několik zajímavých hudebních formací i osobností. Sezóna ještě není u konce ale hudební večer 3. 4. bude s velkou pravděpodobností poslední. A bude to finále, jak má být! Průvodní slovo bude držet nejoblíbenější český moderátor Marek Eben.

Hudební základ poskytne část Etc.., v sestavě Jiří Veselý, Jiří Zelenka a Pavel Skála, doplněni basistou Jaroslavem Honzákem, zpěv a hudební nadstavbu zařídí Marek Eben se svými bratry Davidem a Kryštofem.
Ti dohromady tvoří skupinu Bratří Ebenů a to už od konce 70 tých let. Už v roce 1979 zaujali a zvítězili na Olomoucké Portě. Každý z bratrů, bere hraní spíše jakou svou zálibu a radost, každý se živí něčím jiným. Kryštof je matematik, David přednáší hudební vědu a Marek je muž mnoha řemesel a dovedností, od herce až po moderátora a textaře.

Když opustí své profese a objeví se na pódiu, nebo ve studiu, stojí to vždycky za to. Bratři Ebenové se stali symbolem hudební kvality. A samozřejmě pokud jde o písničky, co text to když ne perla, tak minimálně nadprůměr. To je záležitost Markova. Spolu s hudbou, texty tvoří příjemně poslouchatelné písničky. V roce 1984 jim vyšla první LP, v osmdesátých letech vydali pár singlů a EP. Tehdy nasadili vysokou laťku a té se drží dodnes. Od té doby vlastně ani příliš nekoncertovali (intenzivněji hrají posledních šest let a natočili už jen tři alba ,Tichá domácnost, Já na tom dělám a nejnovější ještě čerstvé Chlebíčky. Ty svým turné samozřejmě propagují.

Hudebně se těžko někam zařazují, mají stejně blízko k folku, rocku a i jazzu. V létě bývají k vidění i na rockových festivalech. Typický je pro ně humor obsažený nejen v textu ale i v hudbě. Dost možná že chlebíčky, jako přirovnání k jejich hudbě, mají cosi do sebe. Základem, vekou, je nápad textový i hudební a nad ním jako ozdoba samotné hudební provedení. Stručně řečeno příjemně se to poslouchá z hudebního nosiče a příjemně se na to dívá jako na pohyblivé obrázky. Na českém youtube je pár videí k vidění. To vše je pěkné, ale není to úplně ono. Nejlepší zážitek z takové muziky a vlastně i show je v pohodlí divadelního křesla, kdy jste přitom, kdy vidíte, jak se to všechno tvoří, peče a odehrává přímo před vašima očima a ušima. 3.4. V Městském divadle nás toho čeká hodně a jistě to bude zážitek srovnatelný s Pavlíčkovou či Havelkovou show z loňské Dočesné. Kdo bude mít zájem doplnit si sbírku Ebenovských desek o další kousek bude jistě velmi překvapen. Ani ne tak obsahem jako tvarem nosiče. Vychází na flash disku ve tvaru chlebíčku.

Nezbývá než si prohlédnout a poslechnout starší i nejnovější počiny „Ebenů“ na internetu, nebo si pustit nějaké jejich CD či starou dobrou černou desku a spěchat si koupit lístek. Protože 3. 4. v 19:30 to vypukne, a ten kdo přijde, nebude, ten kdo nepřijde, bude litovat. Bratři Ebenové &, vás dokáží stejně tak rozchechtat jako přimět k zamyšlení jestli to o čem zpívají, není tak trochu o někom či o něčem co znáte. Včetně vás.

Jiří Navrátil