logolink
ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY

tlačítko zpět
chmel

Zazpívá nám první dáma - Pavlína Jíšová


07.04.2008


Pavlína Jíšová - foto 1.DFK ŽATEC Po březnovém pobrukování s Žalmanem nastane pro folk&country fanoušky další příležitost si zanotovat jeho písničky. 29. 3. přijede totiž do Žatce první dáma českého folk&country, bývalá členka Žalmanova spolu, Minesengrů a Nezmarů, zpěvačka Pavlína Jíšová se svými Přáteli.

Přátelé je název její mini doprovodné skupiny, skládající se z kytaristy Pavla Maliny (ex Druhá Tráva) a kontrabasisty Pavla Peroutky.
Od doby kdy zpívala se Žalmanem v jeho spolu, uplynula už řádka let, ale byl to její hlas, který si většina z folkových fanoušků vybaví, když jen zaslechne či zahlédne jméno písničky jako např. Já písnička nebo Přijela sem Cadilacu …
Pavlína Jíšová působí na české Folk&Country scéně už pětadvacátým rokem. Poprvé si jí bylo možno povšimnout na portě 1983, kde si vyzpívala se skupinou Sem tam interpretační portu. Tehdy si jí povšiml Žalman, který s ní a Antonínem Hlaváčem z Nezmarů založil příležitostné hudební uskupení a napsal pro ni mimo jiných, i výše zmíněné písničky. Muzikanti na jihu Čech jsou takové pohyblivé písky a během let se navzájem vystřídají v tamějších skupinách. Pavlína Jíšová zpívala i s Minesengry, dlouhá léta s Nezmary. Mezitím stihla ještě některé zajímavé projekty. Svou první sólovou desku nenatočila kupodivu s žádnými Jihočechy ale s Weekendem, kapelou Michala Tučného, s nímž poté dva roky vystupovala jako host, další desku natočila Druhou Trávou, s třetí jí pomohli nezmarští kamarádi a Jarek Nohavica jako autor a zpěvák duetu Žába.
Mimo zpívání zkusila psát i písničky nejen pro sebe ale i pro Věru Martinovou či Pavla Bobka, s nímž nazpívala vlastní skladbu, duet Motýlek. U psaní písniček už zůstala a od třetí desky je autorsky zcela soběstačná.
Po odchodu od Nezmarů v r. 2002 začala vystupovat se stálou skupinou, která se časem zredukovala na doprovodné duo. Na kytaru hraje Pavel Malina, muziku se svým kontrabasem tvrdí Pavel Peroutka. Co zůstává stálé a neměnné je její pěvecký talent a nezaměnitelný, výrazný hlas, který dokáže způsobit příjemné mrazení v zádech.
Pavlína Jíšová a Přátelé tvoří silné hudební trio, v němž se spojuje výrazná pěvecká osobnost a zkušení a uznávání spoluhráči. Jistě nejen pro ozdobu se Pavlína Jíšová doprovází na kytaru. Pavlína Jíšová posbírala spoustu ocenění, ale nezastavuje se a jde a vyvíjí se dál. Už je to několik let co zpívala v Žatci na country scéně, takže její návrat bude milý a vítaný.
Tak tedy na 29.3 si šetřme uši, hlasivky a dlaně k potlesku. Čeká nás příjemný večer s první dámou folk&country,ne-li celé české hudební scény. Sraz jako obvykle v Městském divadle v Žatci v 19:30.

Jiří Navrátil