logolink
ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY

tlačítko zpět
chmel

Regenerace s Nezmary


08.10.2008


Nezmaři - foto 1.DFK ŽATEC “Nezmaři (Hydroida) jsou řád třídy polypovci. Jejich název reflektuje obrovskou regenerační schopnost.” Tolik Wikipedie. To platí i jihočeské skupině Nezmaři.

Regenerace s Nezmary

Oni dokážou svými písničkami regenerovat náladu. Dle svých slov se rozmnožují pučením, neboť si “půjčují” písničky. Naštěstí to dělají se vkusem a tak s nimi i zacházejí. Nezmaři měli vždy štěstí na muzikanty i na zpěvačky. Pavlínu Jíšovou, Lenka Slabou v současné době jediná zbylá Šárku Benetkovou. Ta obstarává romantičtější polohu nezmarského repertoáru a doplňuje kytaristy Hlaváče a Zajíce s basistou Drengubákem.

Již brzy, v úterý 21. 10. k nám přijedou. Nebude to poprvé a doufejme, že ani naposled. Vždyť je jim teprve 30 let! Skupina Nezmaři, trojnásobný vítěz Porty, objíždí země české a slaví na pódiích své třicetiny. U porodu byl z dnešních muzikantů přítomen pouze Antonín Hlaváč, ovšem i zbylí členové, basista Pavel Jim Drengubák, kytaristé, Antonínové Zajíc a Hlaváč, jsou již živoucím inventářem kapely. Nezmaři jsou produktem bezedné jihočeské folkové líhně. V repertoáru od začátků mají slavné světové folkové kousky i písně velikánů českého folku jako Miky Ryvoly (mj. Bodláky ve vlasech) či Žalmana (mj. Ráno bylo stejný). Nadto si spoustu písní napsali sami. Žatecké patrioty by mělo potěšit, že jedním z jejich kmenových autorů je žatecký rodák a folkový písničkář Pepa Štross.

Jako mnoho jiných kapel ve svých začátcích zkoušeli štěstí na Portě a v roce 1982 se jim poprvé zadařilo. Po vítězství v roce 1984 se zřekli soutěžení a účastnili se jen jako hosté.

V roce 1988 vydali svou první desku a dnes jich už na kontě mají 12 včetně různých kompilací. Jako doprovodnou skupinu si je vybral i klasik české folku Miky Ryvola na svou LP Bedna vod whisky. Jejich poznávacím znamením z hlediska hudebního jsou dokonale sladěné vokály (podpořené výborným instrumentálním výkonem) a neuvěřitelný smysl pro humor. O jejich mimopódiových kouscích, se vyprávějí téměř pravdivé legendy.

O hudbě lze sice psát, ale nejlepší co se s ní dá dělat je poslouchat ji. Výše zmíněná regenerační schopnost Nezmarů není reklamní trik ale holá skutečnost, o níž se můžete přesvědčit v úterý 21.10 v Městském divadle v Žatci. Koncert začíná netradičně a výjimečně o půlhodinku dříve, v 19:00.

Jiří Navrátil