logolink
ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY

tlačítko zpět
chmel

Jaromír Nohavica - Fakt to nepřežeňte...


12.12.2006


Nejúspěšnější zpěvák posledních několika let Jaromír Nohavica (53) se i přes velké šance rozhodl odmítnout vítězství v prestižní anketě. Svým oddaným fanouškům, kteří by ho vmžiku pasovali na absolutního vítěze, zakázal hlasovat ve svůj prospěch!

    „Nechci jet do Prahy!“ dal jim vědět ještě před sobotním vyhlašováním písničkář, kterého čeští posluchači znají spíš jako Jarka než jako Jaromíra. Možná se to na první pohled nezdá, ale právě Nohavica měl obrovskou šanci po letech převzít žezlo po stárnoucím zasloužilém Slavíkovi Karlovi Gottovi.

Dav

    Po celé republice má neuvěřitelné množství oddaných příznivců od nejmladších capartů až po folku holdující penzisty Každá jeho deska svou prodejností hravě strčí do kapsy souhrnný prodej všech SuperStar, výjimkou není ani více než sto tisíc prodaných nosičů jednoho alba. Vlastním nákladem vydané DVD s CD s názvem Doma 2006 se už jedenáct kol drží na předních příčkách české hitparády. Lístky na všechny jeho koncerty jsou pár minut po začátcích předprodeje beznadějně rozebrané. I proto si král českého folku mohl dovolit vydat letos v zimě cédéčko Pražská pálená zdarma na internetu. Není se co divit, že se mu chtějí posluchači za hezké písničky odvděčit v nejrůznějších anketách. Tentokrát ale u něj tvrdě narazili. Jen přímé „nařízení“ od samotného guru Nohavici je tak odradilo od toho, aby za šéfa české „slavičí“ pop-music nezvolili svůj pěvecký idol.

Jarek na koncertu v Bruselu, foto:Jacko (stránky J.Nohavici)

Vyznání

    „Láska k Nohavicovi je na život a na smrt. A je jedno, jestli jste holka nebo kluk. Holky se díky jeho milostným baladám do Jarka zamilovávají až po uši, a my chlapi bychom se mu v tomhle alespoň jednou v životě chtěli podobat. Je toho ale mnohem víc, co je na něm bezkonkurenční. Kdo mu jednou podlehne, bude ho poslouchat už pořád. Nejde o nějakou módní vlnu, pořád zpívá nejkrásnější písničky. Ostatní zpěváci mají čas od času hit a pak spadnou do průměru. On ale ne. I když nemá bůhvíjaký hlas, má obrovské charisma, svými lidskými písničkami dokáže lidi zasáhnout a za to všechno ho fanoušci zbožňují. Je to vlastně fenomenální básník, který svoje verše zhudebňuje. Kdyby jen naznačil, že chce být Českým slavíkem, dostane ne pětašedesát tisíc hlasů, jako dostala letošní vítězka, ale třeba o sto tisíc víc bez mrknutí oka,“ řekl nám k tomu fanoušek ostravského barda Ivan T. z Českého Těšína Právě z tohoto města se Nohavica teprve před pár lety odstěhoval do „hornické“ Ostravy. Obyvatelé severní Moravy a Slezané si ho proto přivlastňují, Jarek Nohavica však slaví úspěch kdekoli, kam přijede.

Strach

    Přesto si nepřál, aby ho fanoušci podrazili a poslali tak proti jeho vůli na finále soutěže Český slavík. Neposlechlo ho naštěstí jen dvanáct a půl tisíce fandů, kteří mu tak přidělili „jen“ šesté místo. Takové umístění jeho osobní účast na vyhlašování výsledků nevyžadovalo. „Bojím se, že bych skončil do třetího místa a musel tam jet. Jinak mne to, že hlasujete někteří pro mě, moc těší, ale fakt to nepřežeňte,“ prosil je v listopadovém on-line chatu na svých webových stránkách. O Jarkovi je známo, že prakticky neposkytuje rozhovory, o estrádách nemůže být ani řeč, a když už se objeví někdy v televizi, je z toho skoro celonárodní svátek. Při předávání Andělů už jednou podlehl, na další Nohavicovo televizní zjevení si však všichni jeho obdivovatelé musejí znovu minimálně pár let počkat…