logolink
ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY

tlačítko zpět
chmel

Spatříme v Žatci kometu ?


10.01.2012


Nohavica - foto 1.DFK ŽATEC Žateckému divadlu se povedlo zaměřit velkou folkovou kometu. Jmenuje se Jaromír Nohavica a právě vyrazila nu turné po zemích českých. 26.1 zahraje, zazpívá, rozezpívá, roztleská, prostě potěší publikum v žateckém divadle. Žatec má to štěstí, že si to tady Nohavica oblíbil a proto jej zařazuje pravidelně na svá česká turné. Objeví se u nás již počtvrté. Všechny jeho lednové koncerty, včetně žateckého jsou vyprodány.

V letošním roce oslaví 30 let od svého prvního oficiálního veřejného vystoupení na Folkovém kolotoči v Ostravě. K vystoupení jej tehdy přiměl kamarád Josef Streichel. Předtím již byl zavedený textař především ostravských zpěváků. Jiří Černý vzpomíná k předmluvě k jeho zpěvníku, jak se stavěl skepticky k dalšímu zpívajícímu textaři a jak byl příjemně překvapen tím, co s ním na jeviště přišlo. Jeho aurou a charismatem.

To mu zůstalo dodnes i po třiceti letech. Dar a cit pro slovo, melodičnost jakoby vypůjčená spíše z lidových písní, spolu s uměním komunikovat s publikem, z něj činí našeho nejoblíbenějšího písničkáře. Jeho obliba jakož i jeho působnost daleko přesahuje striktně folkové vody. „Jarek“ jak je širokým publikem zván, neusnul na vavřínech popularity a stále se vrhá do nějakých nových uměleckých dobrodružství.

Nejdřív překvapil své fanoušky, když se začal v devadesátých letech objevovat na podiu s harmonikou a hrával nové verze starých písní. Byl hlavním hrdinou filmu Rok Ďábla, kde zaujala jeho rocková verze Mladičké básnířky (s Ćechomorerm) a teorie o alkoholickém kopci. Pustil se do libreta k Mozartově opeře, začal využívat internet k šíření své hudby. V roce 2006 vysílal po internetu přímý přenos svého koncertu v Hukvaldech, nabízel k stažení alba Pražská pálená a Ikarus, reagoval na Paroubkův protitechnařský pogrom písní Už zase bijou děti, a o tři roky později začal psát své virtuálky, písně reagující na momentální témata a umisťoval je na své stránky.

Psalo se o něm i negativně v souvislosti s odhalenou spoluprací s STB a Jaroslav Hutka mu k tomu napsal píseň…. Diskuse kolem toho byly bouřlivé, část svých příznivců ztratil. Přesto mu jich zůstalo dost natolik, aby jeho koncerty byly beznadějně vyprodané.
Kolem Jaromíra Nohavici, se stále něco děje, a jen tak nepřestane. Příští oslaví šedesátiny a lze čekat, že něčím při té příležitosti určitě překvapí. Zatím stačí těšit se na jeho žatecký koncert.

Pokud patříte k šťastným majitelům vstupenky, nezapomeňte být 26. ledna v Městském divadle v Žatci o půlhodiny dříve než jindy. Začíná se úderem 19. hodiny.

Jiří Navrátil