logolink
ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY

tlačítko zpět
chmel

Luboš Pospíšil + 5P


02.10.2007


Luboš Pospíšil Prvním hudebním večerem nové divadelní sezony bude recitál Luboše Pospíšila se skupinou 5P. Luboš Pospíšil se na české hudební scéně pohybuje už víc než pětatřicet let, přesto jeho hudební počiny zůstávají mnohým utajeny. Je to škoda, protože tento původně rockový kytarista písničkář a po celá sedmdesátá léta nejzajímavější hlas slovutného C&K Vocalu, má hudebním příznivcům co nabídnout.

Je to rocková legenda, která se už na Dočesnou nevešla a po zásluze a logicky je prvním hudebním počinem v nové sezóně. Už v době působení v C&K Vocalu Luboš Pospíšil skládal vlastní hudbu a dotáhl to s ní až k vlastnímu minirecitálu při vystoupeních skupiny...

Kdo si počká ten se dočká, platilo pro talentované hudebníky za socialismu a tak zpěvák čekal a čekal než mu roku 1982 konečně vyšla vlastní LP deska “Tenhle vítr jsem měl rád”. Mezitím alespoň vydal několik singlů z nichž téměř každý vzbudil nadšení hudebních kritiků. Stejně dopadlo i první album, které dodnes patří tomu nejlepšímu co u nás bylo nahráno a vydáno. I tehdy konzervativní Supraphon inspirovalo k vydání dvou dalších LP v roce1985 “..a nestřílejte na milence” a 1986 “Jsem v tom”.

Zhudebňoval i francouzské a anglické básníky např. Villona, Preverta nebo Roberta Gravese. Po úspěchu s deskou zpěvák opouští C K Vocal a zakládá skupinu 5P. Jeho téměř dvorním textařem se stal básník Pavel Šrut.

Když posloucháte Pospíšilovy a Šrutovy písničky máte dojem, že hudba a text jsou neoddělitelné. Můžete je sice poslouchat jako hudební kulisu ale stejně vás dostanou a donutí sednout si a poslechnout si “o čem to tam zpívá”..Lety v C&K Vocalu vyškolený hlas, zajímavá barva a umění podat text činí z Pospíšilovy tvorby více než radostnou záležitost.

Nelze opomenout ani jeho spolupráci se skupinou Mahagon a zpěvačkou Zdenou Adamovou

(ex C&K Vocal) z níž ještě v sedmdesátých letech vzešly dva singly.

Druhá žena s níž vystupoval počátkem devadesátých let byla Jamajka Koblicová, stejně jako kytarista všech jeho kapel Bohumil Zatloukal z Jasné Páky. V létě ožila opět značka 5P a od konce srpna vystupují Pospíšil se Zatloukalem s novými mladými muzikanty včetně rockové bubenice, s nimiž taky chystají novou desku. Do kapely se po letech vrací klávesy, do repertoáru písničky jako Banální příběh o klíči, Groteska nebo Letní láska.. přijďte se přesvědčit, že je to radost a udělat ji sami sobě. Luboš Pospíšil nebude v Žatci poprvé a doufejme, že ani naposledy. Pamětníci si mohou jít klidně zavzpomínat a ti kdo jej dosud neslyšeli budou litovat že tak neučinili dříve.

Koncert proběhne 22.10. v obvyklých 19:30 v Městském divadle a bude se opravdu na co těšit.

Jiří Navrátil