logolink
ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY

tlačítko zpět
chmel

Skupina Rangers oslaví v Žatci 45 let


10.02.2010


Rangers - foto 1.DFK ŽATEC Bude 18. února nabité Městské divadlo v Žatci nebo nebude? Přijdou pamětníci? Příznivci starých Rangers nebo pozdějších Plavců?

Zahrát totiž přijede slavná až legendární skupina Rangers, skupina, která možná v Žatci ještě nehrála. A to už hraje bez pěti let celé půlstoletí.
Rangers jsou česká folková legenda a s jejich písničkami se setkal snad skoro každý, protože mnohé zlidověly a dostaly se do hospod i k táborákům. Schválně, že už jste to někde zaslechli: „Už odplouvá loď „džanbí“. Nebo snad Balíček karet?


Druhá půle šedesátých let byla zaslíbena americkému folk & country, které proniklo do Čech, získalo zde publikum a oblibu, a Češi si je předělali k obrazu svému. To přesně je příběh Rangers.
Rangers založili dva vysokoškoláci, Antonín Hájek a Milan Dufek. První koncert měli v roce 1965.Přiibrali kamarády, nacvičili repertoár, americké originály přebásnili do češtiny a postupně začali stoupat na české folkové nebe. Ještě v šedesátých letech stihli vyhrát dvakrát za sebou Portu a nahrát desku u Pantonu. V roce 1971 se skupina zprofesionalizovala a v roce 1973 nedobrovolně přejmenovala. Z Rangers se stali Plavci a z folk & country kapely se stala popfolková kapela. Zpívali o promovaných Inženýrech a trpasličí svatbě, byla jich plná televize a rozhlas. Byli oblíbení,odvysílaní,nahrávaní ale se starými Rangers měli společného čím dál méně…
Pád komunistického režimu jim umožnil stát se zase Rangers, čehož se bohužel už nedožil zakladatel a kapelník Antonín Hájek, který zemřel koncem roku 1989. Po jeho smrti jeho spoluhráči obnovili značku Rangers a opět se repertoárově přiblížili starým časům. Pokračovali v koncertech, vydali znovu staré desky s nestárnoucími písněmi, podívali se konečně i do kolébky folk & country USA a dokonce až k protinožcům.

V roce 2005 přišli Rangers o dalšího zakladatele Milana Dufka, který zahynul v roce 2005  v Kolumbii. Opět se rozhodli pokračovat a tak letos vyráží na turné u příležitosti 45.výčí vzniku kapely. Jenom snad aby se to nepletlo si dnes říkají Rangers-Plavci. Z původní sestavy stále pokračují v kapele Miroslav Řihošek a Jan Vančura, doprovázeni Karlem Macálkou a Maxem Preislerem.
Zahrají věci spíše z prvního období Rangers a něco největších „plaveckých“ hitů.
18.2 v 19:30 v Městském divadle se bude jistě příjemně poslouchat a pozpěvovat.