logolink
ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY

tlačítko zpět
chmel

Večerníčkový folkař - Jaroslav Samson Lenk


02.04.2007


Samson Vážení a milí sledovatelé večerníčků všeho věku. 19. dubna do Žatce přijede zazpívat zahrát ten pán co složil a nazpíval písničky k Madle a Ťapovi, k Méďům nebo k Vydrýskovi. Jmenuje se Jaroslav Lenk ale nikdo mu neřekne jinak než Samson. Jestli je to inspirace biblí či jihočeským mokem není známo.

Folkové příznivce či znalce jeho písniček asi udiví, že někdo vyzdvihuje okrajovou část jeho tvorby, písničky k večerníčkům. Díky nim se jeho hlas i písničky dostaly do povědomí lidí, kteří o folku možná ani nevědí že existuje. K dětem i dospělým.

Dokonce ani mnoho z těch, kteří někde někdy seděli při kytaře a zpívali si jeho písničky netuší, že je jejich autorem nějaký Samson. Nakonec na jméně autora nezáleží tolik, jako na kvalitě jeho díla.

Samson je na české folkové a trampské a vůbec hudební scéně pojem.

Bývalý člen folkové skupiny Máci, téměř pětadvacet let člen trampské skupiny Hop Trop; kapelník současné své “doprovodné” skupiny Samson a jeho parta, jeden ze tří - spolu s Janouškem a Redlem - spoluautorů a muzikantů projektu Zůstali jsme doma, Kde domov Můj a Barvy domova, který se datuje už od osmdesátých let.

S kytarou začal ve čtrnácti letech. Jezdíval jak se tehdy říkalo na čundry, postupně hrával co se naučil a sem tam přidal něco co zkusil složit sám.

Po vojně se ocitl na Kladně kde okusil práci v hutích i na šachtě. Tato zkušenost a doba v níž žil, ho formovaly i jako písničkáře. Z jeho písní je to cítit. Svůj životopis té doby vložil do písně Curicullum vitae.

V Kladně s partou muzikantů založili skupinu Máci. Ta už hrála převážně jeho vlastní písně. Máci se dočkali i LP desky Pohoda, plné skvělých písní. Např. Laciný víno, Pohoda, Katce…

Díky rozbité kytaře se Samson seznámil s trampem muzikantem a opravářem kytar přezdívaným Huberťák a díky tomu a dalším okolnostem vznikla kapela Hop Trop, která svou první účast na Portě proměnila ve vítězství.

V Hop Tropu ovšem Samson působí “jen” jako muzikant. Muzikant je ovšem vyjímečný a to nejen tím, že hraje na devítistrunnou kytaru.

Jako textař dokáže ze sebe Samson vyždímat romantiku až poezii a na druhou stranu docela drsnou satiru plnou humoru a ironie.

Netoliko kvůli večerníčkům je Samson písničkářem a muzikantem vhodným pro posluchače napříč věkovým i hudebním spektrem.

Nezbývá než abychom se všichni, kteří rádi posloucháme či zpíváme písničky o něčem, sešli 19. dubna v půl osmé večer v Městském divadle Žatec na Samsonově premiéře v tomto městě. Něco si poslechneme, něco si zapíváme a budeme si tleskat, že jsme se překonali a vyrazili do divadla. A Samsonovi? Tomu zatleskáme také. A můžeme volat i dnes již zapomenuté“umííí!”. Proč? Protože je to pravda.

Jiří Navrátil