logolink
ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY

tlačítko zpět
chmel

Noví Zelenáči Mirka Hoffmana vystoupí na Žatecké dočesné


15.08.2011


Zelenáči Autobusové nádraží v Žatci se již poněkolikáté změní během prvního večera Dočesné na country scénu. Páteční večer otevře žatecká skupina Lochness a uzavře její místní konkurent Průvan.

Country scéna Žatecké Dočesné přivítá letos dva hvězdné hosty, kteří již dlouho v českém folk & country něco znamenají. Přijedou zahrát Wabi Daněk a Noví Zelenáči Mirka Hoffmana.

Jako zástupci ryzí country vystoupí Zelenáči. Tohle jméno máme zažito z období od počátku 70. let až do roku 1990, kdy se Greenhorns nesměli jmenovat americky a tak svůj název přeložili do češtiny - Zelenáči. Po změně poměrů se Zelenáči opět vrátili k původnímu jménu Greenhorns ale ne všichni. Část skupiny považoval J. Vyčítal za postradatelnou a dal jí padáka a k té se přidal Mirek Hoffman zpěvák, skladatel a textař a zůstali u názvu Zelenáči neboli Noví Zelenáči Mirka Hoffmana. Jejich styl se trochu změnil, postupně začali sázet daleko víc na vlastní melodie. Tak trochu typické jsou pro ně písně řidičské, o chlapících na kamionech a ty, kde se vypráví nějaký příběh. To je totiž přesně parketa Mirka Hoffmana. To ukázal už ve starých Greenhorns, např. v Dívce s vlasem medovým.
Nehrají Bluegrass ani modernu, pouze staré dobré country.
Kromě objíždění republiky se svou muzikou za těch dvacet jedna let co existují, nahráli celou řadu desek. Tak jako kdysi objevili americkou country, nechali se inspirovat i Austrálií a mezi mnohými jim vyšlo album Písně z vůní eukalyptů v roce ´93 a o 14 let později Australské příběhy.

Pilně koncertují, mívají jednou týdně pravidelné saloony, ale stále zůstávají tak trochu neprávem ve stínu Greenhorns a Jana Vyčítala. Alespoň pro média.

Přesto se o nich ví. Důkazem toho je ocenění, jehož se Zelenáčům dostalo vloni:

MAIN SCENE OF COUNTRY MUSIC za jedinečný přínos country music na českou hudební scénu. O přínosu pro žateckou country scénu už teď nikdo nepochybuje.

Kde: Country scéna

Kdy: 2. 9. cca 19:30

Jiří Navrátil